MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolscy krwiodawcy spisują się na medal. Ale wciąż brakuje krwi niektórych grup

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Krwiodawcy z Wielkopolski chętnie oddają swoją krew.
Krwiodawcy z Wielkopolski chętnie oddają swoją krew. WALDEMAR WYLEGALSKI
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu apeluje o czasowe powstrzymanie oddawania krwi niektórych grup. Nie oznacza to jednak, że krew nie jest już potrzebna.

Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu pojawiła się informacja skierowana do osób chcących oddać krew.

– Drodzy Krwiodawcy! W trosce o racjonalną gospodarkę krwią oraz mając na względzie bieżące potrzeby pacjentów w szpitalach bardzo prosimy dawców grup AB+ oraz B+ o oddawanie osocza lub zaplanowanie oddania krwi pełnej w terminie późniejszym. Bardzo dziękujemy za wyrozumiałość i współpracę! – czytamy w komunikacie RCKiK w Poznaniu.

Nie oznacza to jednak, że zapasy krwi w Poznaniu są wystarczające, ale jak mówią przedstawiciele centrum, wielkopolscy krwiodawcy stoją na wysokości zadania.

– Na ten moment jesteśmy zabezpieczeni. Na bieżąco wydajemy składniki krwi do szpitali i cieszy nas każdy krwiodawca chętny do oddania swojej krwi – mówi dr Roman Klupieć , dyrektor RCKiK w Poznaniu.

I dodaje: – W Wielkopolsce na szczęście nigdy nie panowała znieczulica i zawsze było dużo chętnych. Wielkopolscy krwiodawcy zawsze byli i są z nami związani i mamy nadzieję, że nadal będą.

Na stronie RCKiK w Poznaniu codziennie aktualizowane są informacje dotyczące zasobów krwi, jakimi dysponuje centrum. Przedstawiane są one w formie graficznej w postaci czerwonych kropel. Pełna oznacza wystarczającą ilość, zupełnie pusta - stan bardzo niski. Mimo że zapasy krwi z grup AB Rh+ i B Rh+ są na ten moment wystarczające, to są też takie grupy których wciąż brakuje. Chodzi o rzadkie grupy krwi, jak B Rh- i 0 Rh-.

– Tych minusowych grup zawsze brakuje i moglibyśmy o nich informować codziennie. Dlatego wciąż serdecznie zapraszamy dawców tych grup – mówi dyrektor RCKiK w Poznaniu.

Jak i gdzie oddać krew?

By zostać krwiodawcą potrzeba naprawdę niewiele. Każdy potencjalny dawca może zgłosić się bez specjalnego przygotowania. Zaleca się jedynie, aby przed wizytą zjadł lekkie i pożywne śniadanie, a także wypił kilka szklanek wody. Warunkami koniecznymi jest: posiadanie dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem, wiek od 18 do 65 lat i odpowiedni stan zdrowia. Chętny nie może na przykład chorować na AIDS czy wirusowe zapalenie wątroby.

Pobieranie krwi możliwe jest w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej i oddziałach terenowych w kilku innych miejscowościach na terenie Wielkopolski.

Co więcej, regularnie organizowane są również tzw. pobory wyjazdowe. Pełen harmonogram takich mobilnych punktów poboru krwi dostępny jest na stronie www.rckik.poznan.pl w zakładce „oddawanie krwi”.

W poniedziałek krew będzie można oddać w Collegium Da Vinci przy ul. Kutrzeby 10 oraz w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Osiecznej. Z kolei we wtorek ambulans przeznaczony dla krwiodawców pojawi się w Centrum Handlowym Posnania i na dworcu autobusowym Poznań Główny.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkopolscy krwiodawcy spisują się na medal. Ale wciąż brakuje krwi niektórych grup - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto