Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspertka o fali zachorowań na RSV w Polsce. Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych dzieci. Zobacz, jakie daje objawy

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
W przypadku najmłodszych dzieci istnieje ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia RSV i konieczności hospitalizacji.
W przypadku najmłodszych dzieci istnieje ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia RSV i konieczności hospitalizacji. Jill Lehmann Photography / GettyImages
Wirus RSV odpowiada za wiele z aktualnie diagnozowanych infekcji. Choroba ma objawy podobne do grypy lub COVID-19. Lek. Aneta Górska-Kot, ekspert pediatrii Grupy LUX MED, mówi o tym, jak przebiega zakażenie wirusem RSV i dla kogo może być ono szczególnie niebezpieczne. Ostrzega, że może ono prowadzić m.in. do zapalenia oskrzelików.

Czy rzeczywiście mamy obecnie w Polsce falę zachorowań na RSV? To coś normalnego czy w tym roku jest ich wyjątkowo dużo?

lek. Aneta Górska-Kot: Obecnie obserwujemy wzrost przypadków zakażeń RSV. Wynika to po części z faktu, że wciąż spłacamy tzw. immunologiczny dług pandemiczny, kiedy przez kilkanaście miesięcy żyliśmy w bardzo rygorystycznej izolacji. Faktycznie mamy teraz więcej zachorowań niż jeszcze rok temu.

Ponadto, w porównaniu do lat poprzednich, świadomość społeczeństwa na temat tego wirusa zwiększyła się, co skutkuje także większą liczbą wykonanych testów i wykrytych przypadków. Przez wiele lat RSV był diagnozowany głównie u niemowląt trafiających do szpitala. Jednak od roku mamy szeroko dostępne testy, co umożliwia zidentyfikowanie zakażenia także u dzieci i dorosłych.

Jak zaczyna się RSV? Czy da się na początku odróżnić zakażenie tym wirusem od innych infekcji? Jak przebiega zakażenie RSV i dla kogo jest szczególnie groźne?

RSV zaczyna się zazwyczaj od objawów podobnych do przeziębienia, takich jak katar, kichanie, kaszel, gorączka. Odróżnienie RSV od innych infekcji na podstawie objawów jest trudne, ponieważ wiele infekcji układu oddechowego może wywołać podobne symptomy. Ostateczna diagnoza wymaga często testów laboratoryjnych. Choroba może mieć łagodny przebieg, objawiający się jedynie katarem i kaszlem, szczególnie u starszych dzieci.

Jednakże u niemowląt i małych dzieci może prowadzić do zapalenia oskrzelików, manifestującego się dusznościami, charakterystycznym kaszlem i zmianami osłuchowymi nad polami płucnymi. W przypadku najmłodszych, zwłaszcza niemowląt, istnieje ryzyko ciężkiego przebiegu i konieczności hospitalizacji – choroba może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak niewydolność oddechowa, wymagająca intensywnej terapii. U dorosłych objawy często są łagodniejsze i przypominają typową infekcję układu oddechowego.

Jak można zapobiegać, a jak leczyć infekcję wirusem RSV?

Szczególną uwagę należy zwracać na zapobieganie zakażeniu RSV, ponieważ nie istnieje specyficzne leczenie przyczynowe. Szczepionka przeciwko RSV jest dostępna od 2018 roku i jest bezpłatnie podawana wszystkim dzieciom urodzonym przedwcześnie (35 tydzień i młodsze) oraz tym z wrodzonymi wadami serca czy chorobami układu oddechowego. W przypadku zachorowania ważne jest monitorowanie objawów, a w razie potrzeby, skonsultowanie się z lekarzem.

Warto pamiętać także, że wirus RSV cechuje się wysoką zakaźnością – mówi się o tym, że jedna osoba może zarazić nawet trzy inne. Okres wylęgania wirusa trwa od 4 do 6 dni, natomiast zarażać możemy nawet przez miesiąc po przebyciu infekcji. Zapobieganie obejmuje utrzymanie higieny, częste mycie rąk, unikanie kontaktu z chorymi osobami, szczególnie u dzieci. Nie ma specyficznej terapii przeciwwirusowej dla RSV, więc leczenie opiera się na łagodzeniu objawów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekspertka o fali zachorowań na RSV w Polsce. Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych dzieci. Zobacz, jakie daje objawy - Strona Zdrowia

Wróć na paslek.naszemiasto.pl Nasze Miasto